Árpaszalma granulátum 3000 ml Strobinol
Összehasonlít5790 Ft
egységár: 1930 Ft /l
Árpaszalma alkalmazása a kerti tóban, avagy algakontroll természetes anyagokkal
Az árpaszalma mezőgazdasági eredetű nem veszélyes hulladék, mely az árpa – Avena Sativa – betakarítása közben keletkező melléktermék.
Hatása: Nagyon hatékony természetes anyagokból készült algairtó készítmény.
Árpaszalma fő összetevője: préselt árpaszalma. Hatékonyan felhasználható tóvíz algamentességének biztosítására. A termék 100%-ig természetes, biológiailag lebontható szerves anyagokat tartalmaz. Eredményesen alkalmazható zöld, lebegő algák elleni védekezésben.
Pusztítja az algát a vízben és akadályozza újbóli fejlődését. Hatásmechanizmus: a készítmény alkalmazása során mikroszkopikus algafaló planktonok fejlődnek a vízben melyek táplálkozásuk során elpusztítják az algákat, a tóvíz átlátszóan tisztává válik.
Használati utasítás:
- Egy csomag termék maximum 5.000 liter tóvízhez elegendő.
- Nagyobb űrtartalmú tavakhoz több csomag használata szükséges.
A terméket a vele csomagolt hálóba helyezve kell a tóba bemeríteni. Legjobb ha szökőkút csobogó, vízesés, vagy a mechanikus szűrő kifolyó csatlakozása közelébe kerül a hálóba kötött termék kihelyezésre. A termék hatékonysága pár hónapot követően csökken, ezért érdemes szezononként friss terméket kihelyezni. A tóból eltávolított anyag komposztálható.
Származási hely: Hollandia
Kerti tavak tisztítása árpaszalmával
Állóvizek – beleértve a nagy víztározókat, kerti tavakat, csatornákat – algásodásának visszaszorítására használnak árpaszalma granulátumot vagy árpaszalma bálákat.
Laboratóriumi vizsgálatokban a kutatók úgy találták, hogy az árpaszalma nem hat minden algafaj növekedésének szabályozására. Tény, hogy egyes vizsgálatok ellentmondásosak, abban a tekintetben hogy mely algafajok érzékenyek az árpaszalmára.
A legtöbb esetben a víz egyértelműn tisztább maradt, és ez a csökkenő alga populációnak köszönhető.
Amikor a szalma a tóvízbe kerül, akkor a cellulózbontó mikroorganizmusok (baktériumok-gombák) intenzíven szaporodni kezdenek. A szaporodáshoz szükséges szénforrás a nagy mennyiségű cellulózból (a szalma 80-85%-a cellulóz) rendelkezésre áll, de emellett szükséges még nitrogén és foszfor is, amelyet a tóvízből vesznek fel. A nitrogén a fehérjék,- (aminosavak), a foszfor pedig az energiaszolgáltató molekulák működéséhez elengedhetetlenül szükséges. Ezen anyagok mennyiségének csökkenésével az algák élettevékenysége sérül (éhezés) és a szaporodásuk is nagymértékben gátolt lesz. Összességében tehát itt a baktériumok-gombák és az algák versengéséről van szó, amelyben a baktériumok-gombák győzedelmeskednek. Az algagátlás ez esetben tehát egy biológiai folyamat következménye, nem vegyszerekkel kiváltott kémiai gátlás, ezért a környezetet nem terheljük kockázatos, vagy visszafordíthatatlan kémiai hatásokkal.
A szalmában található ligninből kioldódó fenol vegyületek ( fito-toxinok ) szintén fokozzák az algák pusztulását. Megfelelő fizikai-kémiai környezet szükséges a szalma által okozott optimális alga-kontrollhoz: a víz megfelelő oxigenizálása, semleges vagy lúgos pH, a szalma és az alga tömegének közel azonossága, alámerített állapot és napsütötte vízfelszín.
Árpaszalma használatának előnyei:
- olcsó = melléktermék, viszonylag nagy mennyiségben rendelkezésre áll
- kis mennyiségben is hatásos az algák ellen
- biológiailag lebomló
- környezetbarát
- ivóvízre nem veszélyes
- visszaszoríthatjuk a kémiai anyagok használatát ( algairtók )
- kivonat vagy pellet formájában is hatásos
- a tóból eltávolított anyag komposztálható